Nabór zgłoszeń w 28. edycji Konkursu o tytuł "Dobroczyńca Roku" rozpocznie się 2 stycznia 2025 roku.
Jako organizatorzy Konkursu, dokładamy wszelkich starań, aby wychwytywać przypadki naruszenia zasad społecznej odpowiedzialności, przez kandydatów tj. naruszenia interesu społecznego lub kwestii ochrony środowiska naturalnego w działalności biznesowej oraz w relacjach z podmiotami funkcjonującymi w ich otoczeniu, także we współpracy międzynarodowej. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym stanowiskiem Organizatora w tej sprawie.
W bieżącej edycji będzie można nominować firmy i fundacje korporacyjne w następujących kategoriach: „Kultura i edukacja", „Lokalne partnerstwa”, „Ochrona środowiska i klimatu”, „Otwartość na różnorodność”, „Pomoc społeczna i charytatywna”, „Zdrowy tryb życia”, „Pomoc uchodźcom i Ukrainie”, "Pomoc na rzecz powodzian", „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”, „Wolontariat pracowniczy”.
Aktualny regulamin oraz wzory wniosków dostępne są w zakładkach po prawej stronie (odpowiednio Regulamin i Wniosek).
Kategorie, w których organizacje pozarządowe mogą nominować firmy:
- „Kultura i edukacja"
Projekty zgłaszane w tej kategorii powinny służyć wzmocnieniu i rozwojowi edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym w szczególności zapewnieniu edukacji wysokiej jakości, wyrównywaniu szans, popularyzowaniu nowych technologii, kompetencji przyszłości i idei uczenia się przez całe życie. W tej kategorii mogą być również zgłaszane działania związane ze wspieraniem instytucji kultury oraz przedsięwzięć kulturalnych i twórców. Nie dopuszcza się do Konkursu wniosków dotyczących projektów mających charakter sponsoringu.
- „Lokalne partnerstwa”
Kategoria przeznaczona jest dla wniosków dotyczących działań firmy w partnerskiej współpracy z organizacją pozarządową na rzecz społeczności lokalnej.
Współpraca może dotyczyć działań będących odpowiedzią na problemy i potrzeby otoczenia w różnych obszarach, np.: zagospodarowanie i rewitalizację przestrzeni publicznej; wspieranie inicjatyw mieszkańców; udostępnianie przestrzeni na działania społeczne. Projekty społeczne powinny dotyczyć współpracy między firmą a organizacją lub organizacjami, na terenie gminy do 50 tys. mieszkańców. Mogą obejmować działania, które mieszczą się również w pozostałych kategoriach. Współpraca między firmą a organizacją pozarządową nie musi być sformalizowanym partnerstwem
- „Ochrona środowiska i klimatu”
Zgłaszane w tej kategorii wnioski mogą dotyczyć: promocji postaw proekologicznych i edukacji w tym zakresie, działań związanych z odpowiedzialną konsumpcją, gospodarowaniem odpadami, działań na rzecz czystego powietrza i wyzwań związanych z gospodarką wodną; działań uwzględniających odnawialne źródła energii, ochronę zagrożonych gatunków, ochronę i odtwarzanie lasów. Mogą też dotyczyć działań na rzecz zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych, przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.
- „Otwartość na różnorodność”
Kategoria ta przeznaczona jest dla projektów, w ramach których działania ukierunkowane są na budowę kultury otwartości na wszystkie grupy społeczne oraz wspieranie ich aktywności. Różnorodność może dotyczyć takich aspektów jak: płeć, wiek, przynależność rasowa, narodowa, etniczna i religijna, niepełnosprawność, stan zdrowia, orientacja psychoseksualna czy tożsamość płciowa, a także status materialny.
- „Pomoc społeczna i charytatywna”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz wsparcia osób najuboższych, chorych i pokrzywdzonych oraz osób z niepełnosprawnościami. Mogą mieć również na celu zaspokojenie niezbędnych potrzeb i umożliwienie tym osobom życia w godnych warunkach, zwiększenie dostępności do informacji, przestrzeni publicznej; dostępność architektury, transportu i produktów dla osób o szczególnych potrzebach. Mogą dotyczyć między innymi ograniczania ubóstwa, głodu, bezrobocia i zmniejszenia nierówności społecznych, a także przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych i losowych oraz ich zapobiegania.
- „Zdrowy tryb życia”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz promocji sportu i aktywności fizycznej służące w szczególności: poprawie zdrowia, w tym także psychicznego, przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym; promocji aktywnego trybu życia, rozwijania aktywności fizycznej, wspierania sportu amatorskiego. Projekty mogą także dotyczyć działań na rzecz profilaktyki zdrowotnej, wsparcia w leczeniu i rehabilitacji, promocji zdrowego trybu życia, poprawy dostępu do opieki zdrowotnej. Nie dopuszcza się do Konkursu wniosków dotyczących projektów mających charakter sponsoringu i finansowania stałego działania klubów sportowych.
- „Pomoc uchodźcom i Ukrainie”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz uchodźców i Ukrainy takie jak: wspieranie lokalnych społeczności przyjmujących uchodźców; działania integrujące i adaptacyjne dla osób przybywających z Ukrainy takie jak: pomoc prawna, edukacyjna, psychologiczna; pomoc w organizacji ich pobytu w Polsce; koordynacja pomocy humanitarnej na granicy oraz przesyłanie jej w głąb Ukrainy; punkty kontaktowe, koordynacyjne, informacyjne; zakup wyposażenia na czas pobytu w Polsce typu: odzież, środki czystości, wyposażenie mieszkania; organizacja zbiórek (finansowych i rzeczowych).
- Kategorie, w których firmy mogą zgłaszać się samodzielnie:
- „Wolontariat pracowniczy”
W tej kategorii firmy i ich pracownicy mogą zgłaszać dobre praktyki i programy wolontariatu pracowniczego. Wolontariat pracowniczy może przybierać różne formy organizacji i działań. Może być zorganizowanym programem będącym częścią strategii zaangażowania i odpowiedzialności społecznej firmy, do którego dołączają chętni pracownicy. Może być też systemem wsparcia przez firmę, z użyciem różnych narzędzi, oddolnych inicjatyw pracowników firmy. Może także obejmować wolontariat kompetencji; współpracę z partnerami spoza firmy, na przykład organizacjami pozarządowymi. Organizatorem wolontariatu może być firma, sami pracownicy lub podmiot zewnętrzny, na przykład organizacja pozarządowa.
Standardy wolontariatu pracowniczego określa Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego i społecznego zaangażowania pracowników firm, opracowana przez zespół ekspertek i ekspertów oraz przedstawicieli Koalicji Liderzy Pro Bono oraz poddana szerokiej konsultacji społecznej. Karta jest dostępna pod linkiem: https://www.dobroczyncaroku.pl/files/DR%20karta%20zasad%20dobrej%20wspolpracy%20220x220%20maj%202022.pdf .
- Kategoria specjalna:
- „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”
Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych. Do przesyłania zgłoszeń są zaproszone te organizacje, które zbudowały silne partnerstwa organizacja pozarządowa – biznes i chciałyby przedstawić dobre praktyki dotyczące tej współpracy oraz nominować do tytułu „Dobroczyńca Roku” firmę, z którą współpracują. Kluczowe znaczenie ma tu jakość współpracy i partnerstwo między firmą, a organizacją pozarządową. Kapituła nagrodzi firmę, która w najwyższym stopniu realizuje zasady zawarte w Karcie zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych dostępnej pod linkiem: https://dobroczyncaroku.pl./files/DR%20karta%20zasad%20dobrej%20wspolpracy%20220x220%20maj%202022.pdf
10. „Pomoc na rzecz powodzian”
Zgłaszane w tej kategorii projekty mogą obejmować działania na rzecz wsparcia szeroko rozumianych odbiorców pomocy (osób indywidualnych, organizacji i firm) z terenów objętych powodzią, która nastąpiła jesienią 2024 roku. Inicjatywy mogą obejmować działania takie jak np.: pomoc prawna, edukacyjna, psychologiczna; przekazywanie i zakup żywności, sprzętu, odzieży ochronnej, wyposażenia; wspieranie osób, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi (seniorów, osób, które straciły pracę), przygotowywanie posiłków dla potrzebujących, organizacja zbiórek; organizacja wypoczynku dla dzieci, zapewnienie schronienia i noclegu, przekazywanie środków finansowych, oraz wszelkie inne działania, które miały na celu przezwyciężenie trudnej sytuacji mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Mogą zostać przyznane 2 nagrody: dla firmy działającej na poziomie lokalnym i dla firmy działającej na poziomie ogólnopolskim. Po zapoznaniu się ze złożonymi aplikacjami Kapituła może zdecydować o innym podziale nagród.